06.12.2023 - 08.12.2023
Najbliższy planowany termin szkolenia otwartego.
Szkolenie on-line
2300 zł
Cena netto/os.
Nie znalazłeś odpowiedniego dla siebie terminu?
Zaproponuj własny termin
Szkolenie przeznaczone dla osób właśnie mianowanych na stanowisko analityka biznesowego, chcących objąć takie stanowisko lub współpracujących z analitykami biznesowymi. Wiedza „w pigułce” o wypróbowanych narzędziach, technikach i praktykach pomagających dostarczyć rozwiązań biznesowych, które usatysfakcjonują Udziałowców i przyniosą spodziewane korzyści Organizacji.
Analiza biznesowa jest stosunkowo młodą dziedziną wiedzy. Jej korzenie sięgają połowy lat dziewięćdziesiątych, kiedy to powstał język UML (Unified Modelling Language) i został opracowany proces wytwórczy RUP (Rational Unified Process). Pojawiła się wtedy rola Analityka Biznesowego – osoby odpowiedzialnej za przeanalizowanie kluczowych aspektów biznesowych w organizacji i określenie w jaki sposób system informatyczny ma wspierać działalność firmy, jak zwiększać wartość biznesową przedsiębiorstwa i w jaki sposób projektować nowe procesy biznesowe.
Idea analizy biznesowej została później rozwinięta, a duży w tym wkład miały takie organizacje, jak BCI (British Computer Society), która w ramach systemu ISEB (Information Systems Examinations Board) wprowadziła certyfikaty zawodowe dla analityków biznesowych oraz kanadyjska organizacja IIBA (International Institute of Business Analysis) odpowiedzialnej za stworzenie BABOK(ang. Business Analysis Body of Knowledge).
Wg słownika BCI Analityk Biznesowy to konsultant wewnętrzny odpowiedzialny za zbadanie i określenie bieżącej sytuacji biznesowej w celu identyfikacji możliwych opcji ulepszenia procesów biznesowych, definiowanie wymagań i zagwarantowanie, aby system informatyczny wspomagający procesy biznesowe był efektywnie używany i wychodził naprzeciw potrzebom biznesowym.
Uczestnicy szkolenia poznają ramowy proces analizy biznesowej (A framework for business analysis), składający się z następujących faz:
Uczestnicy szkolenia nabywają w kontrolowanych warunkach szereg umiejętności niezbędnych do wywiązywania się z roli analityka biznesowego. Poczynając od dokonywania analizy strategicznej mającej na celu transformacje sposobów działania przedsiębiorstwa za pomocą zastosowania nowoczesnych technologii informatycznych lub reinżynierii procesów biznesowych, poprzez analizę biznesową skoncentrowaną na optymalizacji procesów biznesowych i sposobów wykorzystania środków technicznych, aby rozwiązać zaistniałe problemy biznesowe lub zwiększyć korzyści biznesowa, aż wreszcie kończąc na analizie systemowej IT, związanej z zebraniem wymagań klientów dotyczących systemów informatycznych mających wspomagać ich pracę i ich przetworzeniu w spójny model wymagań zrozumiały dla zespołu technicznego projektującego i wdrażającego systemy IT. Prace związane z analizą systemową IT mogą obejmować takie czynności jak modelowanie procesów biznesowych, często w określonej notacji, takiej jak BPMN lub UML i z wykorzystaniem różnych narzędzi CASE, a nawet modelowanie danych.
3 dni (zajęcia prowadzone są w formie wykładu połączonego z warsztatem).
Kurs jest przeznaczony dla analityków biznesowych i osób o pokrewnych specjalnościach, między innymi kierowników projektu, kierowników ds. jakości, klientów projektów, pracowników pomocy technicznej, inżynierów systemów oraz osób odgrywających ważną rolę w pracach nad projektami