14.05.2024 - 17.05.2024
Najbliższy planowany termin szkolenia otwartego.
Szkolenie on-line
2800 zł
Cena netto/os.
Nie znalazłeś odpowiedniego dla siebie terminu?
Zaproponuj własny termin
Szkolenie oparte o model referencyjny BABOK Guide v3 zaimplementowany w oparciu o technologię Sparx Enterprise Architect. Jeżeli zajmujesz się analizą biznesową, chcesz skorzystać z szeregu narzędzi i technik ułatwiających Twoją prace i pragniesz zwiększyć swoja produktywność – to szkolenie jest dla Ciebie!
Pod koniec 2015 roku firma Sparx Systems i organizacja International Institute of Business Analysis™ (IIBA®) ogłosiły, że podpisały memorandum („Memorandum of Understanding” (MOU)), na mocy którego zawiązują strategiczne partnerstwo. Owoce tej współpracy pojawiły się w kwietniu 2017 roku. Na platformie Sparx Systems Pro Cloud Server (technologia chmury) korzystając z narzędzia Enterprise Architect stworzono referencyjny model BABOK Guide v3.
Model referencyjny w skondensowanej formie przekazuję wiedzę dotyczącą analizy biznesowej, a zawartą w wersji trzeciej BABOK® (ang. A Guide to the Business Analysis Body of Knowledge), stworzonej przez International Institute of Business Analysis™ (IIBA®). Każdy obszar wiedzy (Knowledge areas) opisany w BABOK ma w modelu swoją reprezentację i jest opisany szeregiem zadań stojących przed Analitykiem Biznesowym. Przykładowo poniżej opisana graficznie jest czynność „Przygotowanie do pozyskania wymagań” (Prepare for Elicitation).
Na powyższym diagramie widzimy, jakie czynności musimy podjąć, aby wywiązać się z zadania (BABOK Elements), jaki artefakty otrzymujemy na wejściu ((Inputs), a co jest produktem naszej pracy. Widzimy też jakich interesariuszy dane zadanie dotyczy (Stakeholders ) i jakimi technikami może Analityk Biznesowy się posłużyć, by efektywnie pracować (Techniques ). Co więcej, metodą „Drill Down” można drążyć model w celu znalezienia bardziej konkretnych informacji i przykładów zastosowania różne rodzaju diagramów dostępnych na platformie modelowania wizualnego Enterprise Architect. Przykładowo szukając informacji o technice tworzenia mapy umysłu (Mind Mapping) możemy dotrzeć do przykładowego użycia tego diagramu do przygotowania warsztatu wymagań (Elicitation Meetings).
Integralną częścią modelu referencyjnego BABOK jest „Enterprise Architect Sample Models for BABOK”. To przykładowy model BABOK już wypełniony artefaktami wymodelowanymi w środowisku Enterprise Architect. Jest to prawdziwa kopalnia wiedzy ukazująca, jak może modelowanie wizualne zwiększyć produktywność Analityka Biznesowego. Znajdziemy tam KONKRETNE diagramy i techniki modelowania wizualnego kompatybilne z 50 technikami analitycznymi opisanymi w BABOK v3.
W trakcie szkolenia uczestnicy uczą się korzystać z referencyjnego modelu BABOK v3, a ćwiczenia realizują w oparciu o wtyczkę Model Driven Generation (MDG) Technology for BABOK Guide v3 (BABOK.msi). Korzystając z tego rozszerzenia można za pomocą model wizard stworzyć:
Narracja szkolenia jest tak skonstruowana, aby stanowiła pewną ciągłość i zachowana jest chronologia działań Analityka Biznesowego i wykorzystania technik analitycznych.
4 dni (zajęcia prowadzone są w formie wykładu połączonego z warsztatem).
Kurs jest przeznaczony dla analityków biznesowych i osób o pokrewnych specjalnościach, między innymi kierowników projektu, kierowników ds. jakości, klientów projektów, pracowników pomocy technicznej, inżynierów systemów oraz osób odgrywających ważną rolę w pracach nad projektami
Moduł 1: Najważniejsze koncepcje dotyczące analizy biznesowej
Moduł 2: “Tools & Techniques for BABOK® Guide v3” – model referencyjny Analizy Biznesowej
Moduł 3: Planowanie i monitorowanie Analizy Biznesowej (Business Analysis Planning and Monitoring)
Moduł 4: Pozyskiwanie wymagań i zapewnienie współpracy interesariuszy (Elicitation and Collaboration)
Moduł 5: Zarządzanie cyklem życia wymagań (Requirements Life Cycle Management)
Moduł 6: Analiza strategiczna (Strategy Analysis)
Moduł 7: Analiza wymagań i definiowanie rozwiązania (Requirements Analysis and Design Definition)
Moduł 8: Ocena rozwiązania (Solution Evaluation)