Nadchodzą zmiany sposobu zdawania egzaminu IFPUG CFPS Certified Function Point Specialist
Jeżeli planowałeś w najbliższym czasie przystąpić do egzaminu CFPS i chciałeś to zrobić za pomocą i za pośrednictwem centrów testowych ProMetric, to zostało Ci niewiele czasu!
Capers Jones, guru inżynierii oprogramowania, badając przyczyny porażek projektów informatycznych stwierdził: „przesadzone lub irracjonalne terminy mają prawdopodobnie najbardziej ze wszystkiego destrukcyjny wpływ na całe oprogramowanie”. Rzeczywiście, najczęstszą przyczyną niepowodzeń jest błędne oszacowanie wielkości tworzonego projektu, czego konsekwencją jest przyjęcie nieracjonalnych terminów wykonania systemów informatycznych oraz ustalenie za małego budżetu. Tymczasem zaledwie kilka procent realizowanych projektów poddaje się szacowaniu przy użyciu jakiejkolwiek metody. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm i instytucji chce zwiększyć szanse powodzenia projektów IT poprzez stosowanie jakiejś formalnej techniki szacowania jego wielkości. Często wybiera jedną z najpopularniejszych technik szacowania – liczenie punktów funkcyjnych IFPUG.
Metodyka Function Point Analysis (FPA) jest promowana i na bieżąco rozwijana przez międzynarodową organizację użytkowników IFPUG (The International Function Point Users Group). Jeżeli ktoś zostaje członkiem tej organizacji, to ma prawo – po nabraniu wprawy w stosowaniu metody FPA (sugerowana jest liczba zidentyfikowania przed egzaminem punktów funkcyjnych w ilości „więcej niż 14 000”) – przystąpić do egzaminu CFPS (Certified Function Point Specialist). Od 2007 roku egzamin ten był dostępny w centrach egzaminacyjnych Prometric. Po udowodnieniu, że jest się członkiem IFPUG i nie zalega się ze składkami członkowskimi (sic!), po podpisaniu deklaracji, że będzie się przestrzegać „Code of Ethics” i uiszczeniu 250 USD można było (i jeszcze jakiś czas będzie można) zdać egzamin. Egzamin dostępny jest w kilku językach:
- angielskim
- portugalskim (wersja brazylijska)
- włoskim
- koreańskim
Egzamin składa się z trzech sekcji:
- Definicje FPA (50 pytań wielokrotnego wyboru – 1 odpowiedź prawidłowa na każde pytanie)
- Implementacja metody FPA (50 pytań wielokrotnego wyboru – 1 odpowiedź prawidłowa na każde pytanie)
- Case Study (10 cases, 50 wariantowych wielkości do zaznaczenia)
Jeżeli przystąpimy do egzaminu w języku angielskim i nie jest to nasz język ojczysty (zakładam, że w Polsce język koreański nie będzie się cieszył dużym wzięciem), to mamy czas na zdanie egzaminu (3 godziny) powiększony o 30 minut.
Proces zdawania egzaminu CFPS jednak wkrótce się zmieni. Nie wiadomo jeszcze czy na dobre, czy na złe, ale zmiana jest nieuchronna.
IFPUG z dumą ogłosił, że podpisał porozumienie z organizacją iSQI (International Software Quality Institute) i wkrótce zostanie ona dostarczycielem usług egzaminacyjnych dla członków IFPUG. Nie spodobało się to najwyraźniej ProMetric, bo jak głosi informacja zawieszona na stronie IFPUG:
“IFPUG and ProMetric have decided to terminate their partnership effective as of the 31st of October, 2016”
Zatem, jeżeli chcesz posiąść certyfikat CFPS na starych zasadach zostało niewiele czasu.
W chwili obecnej IFPUG i iSQI pracują wspólnie nad koncepcją „Remote Secure Certification Exams”. Będzie to nowy sposób egzaminowania kandydatów na bycie profesjonalnym specjalistą od estymacji. Do przeprowadzenia egzaminu potrzebne będzie:
- Szybkie łącze komputerowe
- Komputer z mikrofonem, głośnikami i kamerą internetową
- Pusty, zamknięty pokój
- Czyściutkie biurko
Sam proces zdawania egzaminu będzie rejestrowany (dźwięk i obraz). Na szczęście sama forma egzaminu niewiele się zmieni. Jak możemy przeczytać w komunikacie:
„The Certification Exam questions will have the same look and feel as in the old Certification Exam using a similar Automated ProMetric site-based approach”