03.07.2017

Nowa wersja Enterprise Architect (13.5) już niedługo dostępna

Firma Sparx Systems zapowiada, że od sierpnia 2017 roku będzie dostępna nowa wersja narzędzia Enterprise Architect. Na razie można zapoznać się z BETA wersją EA 13.5.

Sparx konsekwentnie rozwija swój nowy produkt – Pro Cloud Server. Jest to narzędzie kompatybilne z Enterprise Architectem, ale działające w chmurze.

pcs-overview

Żeby zapewnić efektywność pracy rozproszonym zespołom powstał nowy produkt – WebEA. Jest to aplikacja, która umożliwia w czasie realnym dostęp do repozytorium projektu udostępnionego poprzez Pro Cloud Server. Dzięki temu mamy dostęp do repozytorium nie tylko poprzez komputery PC, ale także tablety i smartfony.

ProCloudServer-screenCollage

Oczywiście WebEA nie powstał po to, aby zastąpić Enterprise Architecta. Jest to produkt rozszerzający możliwości EA. Za jego pośrednictwem dajemy możliwość czytania i „konsumowania” modeli wszystkim uprawnionym pracownikom w organizacji, a co więcej umożliwiamy dostarczanie informacji zwrotnej pozwalającej szybko i skutecznie weryfikować zawartość repozytorium.

Wspominam o nowych produktach powiązanych z Enterprise Architectem, ponieważ gro nowych funkcjonalności wprowadzonych w wersji 13.5 wynika wprost z potrzeby usprawnienia pracy grupowej via chmura.

Navigation Cells

Problem nawigacji po modelach zapisywanych w przepastnych repozytoriach Enterprise Architecta zawsze był bliski memu sercu. Osoby z kompetencjami technicznymi oczywiście korzystają przede wszystkim z Project Browsera, ale już dla pracowników biznesowych taki sposób poruszania się po modelach może być problematyczny. Dlatego zwykle przygotowywało się alternatywny system nawigacji po modelu oparty o hiperłącza umieszczane w obiektach graficznych na diagramach. Było to dość pracochłonne i czasami niezbyt czytelne (każdy projektant tworzył troszkę inny system nawigacji). Dzięki Navigation Cells tworzenie prostego i zrozumiałego systemu nawigacji po modelu będzie dużo łatwiejsze!

Przyjrzyjmy się poniższej stronie startowej projektu. Widzimy na niej komórki nawigacyjne prowadzące nas metodą „drill down” do treści, która nas interesuje.

KomNaw1

Przykładowo chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o modelu biznesowym. Dwa razy klikamy w komórkę nawigacyjną „Business Modeling” i natychmiast przenosimy się do odnośnego diagramu.

KomNaw2

Klikając kolejne komórki nawigacyjne „drążymy” temat, aż dotrzemy do potrzebnych nam informacji, na przykład do diagramu BPMN „Activity with Sub Process”.

KomNaw3

Kreowanie komórek nawigacyjnych jest bardzo proste. Są one tworzone z wykorzystaniem okna dialogowego „Select Type”, które wyskakuje automatycznie, gdy z Project Browsera wyciągamy diagram do którego ma nas prowadzić nawigacja i opuszczamy go na diagram startowy. Przykładowo chcemy na stronie „Getting Started” umieścić komórkę nawigacyjną prowadzącą do diagramu „Class Diagrams”. Chwytamy w Project Browserze „Class Diagrams” i przeciągamy go na „Getting Started” (wyświetlane w polu operacyjnym narzędzia). Pojawi nam się wtedy okno dialogowe, jak na poniższym obrazku.

KomNaw4

Wybieramy oczywiście „Navigation Cell”. Po naciśnięciu klawisza OK ukaże nam się kolejne okno dialogowe, tym razem służące do wyboru grafiki („Select Image”) reprezentującej charakter diagramu.

KomNaw5

Szukamy zatem obrazka najbardziej zbliżonego do diagramu klas, naciskamy ponownie OK i…

Gotowe! W prawym dolnym rogu pojawiła się komórka nawigacyjna prowadząca nas prosto do diagramu klas.

KomNaw6

Inne nowości, które pojawiają się w EA 13.5. są również bardzo przydatne.

  1. Usprawniono mechanizm prowadzenia przeglądów artefaktów (Formal Reviews)
  2. Rozwinięto wersjonowanie Time Aware Modeling (TAM), które pozwala na tworzenie przyrostowych wersji elementów i diagramów (dodano przykładowo opcję menu kontekstowego pozwalającą uaktualnić link do obiektu połączonego do nowej wersji klonowanego elementu)
  3. Poprawiono funkcjonalność pozwalającą modelować architekturę korporacyjną w języku ArchiMate 3.0 (można już eksportować i importować modele ArchiMate 3.0 w Model Exchange File Format)
  4. Udoskonalono WebEA
  5. Dodano szereg małych usprawnień i poprawek (pojawił się przykładowo driver ODBC do bazy danych MariaDB)